Chcesz poznać sprawdzone i skuteczne narzędzie sukcesu w zarządzaniu klubem fitness? Dowiedz się, jak w prosty sposób osiągać cele biznesowe, zwiększać efektywność działania i motywacji zespołu dzięki zarządzaniu przez cele.
Czy do tej pory skupiałeś się głównie na bieżących zadaniach i „gaszeniu pożarów”? Twoi pracownicy systematycznie zgłaszają się po podwyżkę, a Ty nie jesteś zadowolony z efektów ich pracy? Odnosisz wrażenie, że cała odpowiedzialność za wynik klubu spoczywa na Twoich barkach?
Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Przedstawiam w nim dekalog zarządzania przez cele, znakomitego panaceum na przedstawione dolegliwości.
1. Określ misję i strategię swojej firmy. Jakie są intencje Twojej działalności? Jakie są wartości i zasady firmy? Jak będzie wyglądał Twój biznes w przyszłości, za kilka lat?
2. Stwórz zestaw celów strategicznych i organizacyjnych.
3. Opracuj budżet, określając cele w wymiarze finansowym. Jaki będzie roczny, kwartalny i miesięczny przychód ze sprzedaży członkostw, treningów personalnych czy suplementów?
4. Na podstawie celu finansowego opracuj konkretny plan jego realizacji wraz ze wskaźnikami marketingowymi. Formułując cele obserwuj tendencje, zmiany zachodzące w Twoim otoczeniu i przewiduj przyszłe zachowania klientów. Na jakiej podstawie klient będzie podejmował decyzję o wyborze klubu fitness? Co będzie dla niego kluczowe? Lokalizacja, cena, prestiż, zakres usług? Do jakiej nowej grupy docelowej chcesz dotrzeć i w jaki sposób? Co, dlaczego i jak wdrożysz w zakresie innowacyjnych rozwiązań?
5. Cel podziel na części i przydziel każdą z nich podwładnym. Pamiętaj o możliwości zaproponowania przez podwładnego celów indywidualnych, składających się na realizację Twoich celów, które bezwarunkowo musi znać i rozumieć. Pozostaw pracownikowi swobodę w doborze narzędzi i metod, za pomocą których zrealizuje postawiony przed nim cel. Jeśli jest taka konieczność zmodyfikuj propozycję lub zdefiniuj zamierzenia wspólnie z pracownikiem. Przydatne będą pytania: Co chcesz osiągnąć? W jaki sposób osiągniesz cel? Ilu klientów pozyskasz? W jaki sposób będziesz ich pozyskiwał? Jakie narzędzia wykorzystasz? W jakim czasie? Jak chcesz być postrzegany przez klientów? Jaki wizerunek chcesz zbudować? W jaki sposób będziesz budował własną markę? W jaki sposób będziesz budował trwałe relacje z klientami? Jak zdobędziesz ich zaufanie i wiarygodność? Co jest Ci potrzebne do realizacji celu? Pamiętaj o kluczowym pytaniu o motywację: Dlaczego chcesz osiągnąć dany cel?
6. Stwórz plany działań dla każdego pracownika. Co, gdzie, kiedy i w jaki sposób ma być realizowane?
7. Określ kluczowe rezultaty.
8. Opracuj standardy pracy.
9. Stwórz procedury i zakresy obowiązków na poszczególnych stanowiskach.
10. Daj zespołowi pewien zakres swobody w fazie wykonawczej. Jeśli cele były ustalane przez pracownika samodzielnie, ale realistycznie i z pełnym zaangażowaniem, ryzyko niepowodzenia nie istnieje.
Jakie będziesz miał korzyści zarządzając w ten sposób? Po pierwsze zwerbalizujesz oczekiwania wobec pracownika, będziesz je egzekwował, przez co poprawisz jakości pracy. Opracowanie sprawiedliwej i opartej na obiektywnych kryteriach oceny podwładnego umożliwi Ci adekwatne nagradzanie i awansowanie. Zakresy odpowiedzialności Twoich pracowników staną się precyzyjne i faktycznie przestrzegane. Co najważniejsze – współuczestnictwo w procesie decyzyjnym oraz samodzielne formułowanie celów zdecydowanie wzmocni motywację Twojego pracownika, dając przekonanie, że wykonując zadania firmy realizuje własne potrzeby i dążenia.
Dlaczego zarządzanie przez cele jest skuteczne? McGregor wyróżnił dwa typy założeń, którymi kierują się menedżerowie w postępowaniu z pracownikami. Teoria X zakłada, że człowiek jest z natury leniwą istotą i wymaga w pracy ścisłego nadzoru. Według teorii Y człowiek jest zmotywowany do pracy, której widzi celowość. Gdy jego praca ma cel (sens) jest zdolny do samokontroli i odpowiedzialnych zachowań. Twój pracownik będzie realizował długofalowe zamierzenia firmy, gdy określi cele indywidualne i zadania samodzielnie. Wyznaczenie celu będzie bodźcem motywującym do działania! Oczywiście nie obejdzie się bez zakomunikowania pracownikom założeń strategicznych i oceny planów indywidualnych z punktu widzenia ich zbieżności z Twoimi dążeniami. Zadania, które stawia sobie jednostka, muszą przyczyniać się do realizacji zamierzeń firmy.
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem” słusznie zauważył Carl Gustav Jung. Brak jasno określonych celów powoduje, że biznes jest skazany na dryfowanie, niczym statek bez steru. Z drugiej strony Twój klub to żywy organizm o ewaluujących potrzebach, który może bardzo źle znosić sztywną, z góry określoną narrację.
Powodzenia!
Marek Plutowski z siedzibą w Tczewie, przy ul. Obrońców Westerplatte 3/1 (83-110 Tczew). Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych: polityka prywatności >> | polityka cookies >>.
Odwiedź nasze
social media