Podejmuj świadome decyzje biznesowe zarządzając wynagrodzeniami i planując grafiki zajęć dzięki wskaźnikom rentowności zajęć fitness. Określ minimalną liczbę klientów potrzebnych do pokrycia kosztów operacyjnych oraz osiągnięcia zysku w swoim klubie fitness.
Każda dodatkowa sprzedaż, każdy dodatkowy klient na sali fitness przekłada się na zwiększone zyski. Jednocześnie, zmiany w cenach, promocje czy podwyżki stawek instruktorskich mogą wpływać na próg rentowności. Oczywiście, nie chodzi o to, by ograniczać wydatki czy eliminować promocje, ale o świadome podejmowanie decyzji.
W wielu klubach przychody z zajęć grupowych pokrywają jedynie koszty personalne związane z prowadzeniem tych zajęć. Próg rentowności z zajęć grupowych osiągasz, gdy przychody generowane przez te zajęcia przekraczają wszystkie związane z nimi koszty operacyjne, poza wynagrodzeniami instruktorów również koszty czynszu, opłat eksploatacyjnych, marketingu, zakupu wyposażenia, itd. Innymi słowy, to moment, gdy zaczynasz generować zyski z prowadzenia tych zajęć.
Przed wyliczeniem progu rentowności zajęć fitness, sprawdź dla każdej formy zajęć MPS - maksymalna pojemność sali, liczbę uczestników, którzy mogą jednocześnie uczestniczyć w zajęciach grupowych. Dlaczego? Spotkałam się już z klubami, w których próg rentowności zajęć grupowych jest większy od MPS, co oznacza, że bez podwyższenia cen lub zmniejszenia kosztów operacyjnych osiągnięcie progu rentowności jest niemożliwe.
Jak policzyć MPS?
1 uczestnik zajęć grupowych potrzebuje około 4 mkw., by jego trening był komfortowy, jeśli używa sprzętu (sztangi, step).
Na zajęciach bez sprzętu zapewnimy komfort uczestnikom nawet przy 3 mkw.
Rower na sali cycling zajmuje 1,5 mkw.
Załóżmy, że sala fitness ma 150 m2 i obliczamy MPS wybranych zajęć grupowych z wykorzystaniem sztang: 150 mkw / 4 mkw = 37,5, co oznacza, że maksymalna liczba uczestników zajęć to 37 osób.
W jaki sposób wyliczyć próg rentowności zajęć grupowych:
Zsumuj wszystkie swoje wydatki (czynsz, media, wynagrodzenia, koszty sprzątania, marketingu, itd.). Załóżmy, że wynoszą 150 tysięcy złotych.
Oblicz, jaką procentowo powierzchnię stanowi sala fitness w stosunku do pozostałych powierzchni „zarabiających”. Dla uproszczenia przyjmijmy, że sala fitness i siłownia mają po 150 mkw, więc 50% kosztów „przypada” na salę fitness i 50% na siłownię - po 75 tysięcy złotych.
Oblicz, ile na sali fitness odbywa się zajęć grupowych. Załóżmy, że mamy ich 250 miesięcznie.
Podziel koszty przypadające na salę fitness na miesięczną sumę zajęć. W badanym przypadku będzie to 300 złotych. W ten sposób obliczyłeś koszt pojedynczych zajęć.
Do obliczenia progu rentowności potrzebujesz jeszcze średniej ceny za pojedyncze wejście. By ją wyliczyć miesięczne przychody z członkostw podziel przez miesięczną liczbę wejść. Na przykład: 200 tysięcy złotych przychodu / 10 tysięcy wejść = 20 złotych.
Koszt pojedynczych zajęć podziel przez średnią cenę pojedynczego wejścia. W podanym przykładzie będzie to 300 złotych / 20 złotych = 15 osób. Oznacz to, że potrzebujesz średnio 15 osób na każdych zajęciach, by osiągnąć próg rentowności.
Próg rentowności zajęć fitness wraz z MPS są istotnymi wskaźnikami, które nie tylko pozwalają na określenie minimalnej liczby klientów potrzebnych do pokrycia kosztów operacyjnych klubu. Umożliwiają również efektywne i sprawiedliwe zarządzanie wynagrodzeniami instruktorów. Dzięki nim możesz sprawnie wyznaczać cele i opracować politykę wynagradzania uzależnioną od frekwencji na zajęciach wyrażonej w procentach MPS.
Omawiane wskaźniki umożliwiają także optymalne zarządzanie grafikiem zajęć, zapewniając efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i czasu, między innymi planowanie popularnych zajęć o najwyższym MPS w godzinach szczytu oraz monitorowanie efektywności prowadzonych zajęć grupowych i podejmowanie działań korygujących w razie potrzeby, celem zapewnienia ich rentowności.
Wyznaczenie progu rentowności i maksymalnej pojemności sali to kluczowe aspekty zarządzania klubem fitness. Zrozumienie tych wskaźników pozwoli Ci podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe i efektywnie zarządzać swoim przedsiębiorstwem. Wykorzystaj zdobytą wiedzę, aby zapewnić sukces swojemu klubowi fitness i osiągnąć zamierzone cele biznesowe.
Powodzenia!
Marek Plutowski z siedzibą w Tczewie, przy ul. Obrońców Westerplatte 3/1 (83-110 Tczew). Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych: polityka prywatności >> | polityka cookies >>.
Odwiedź nasze
social media