14 lutego 2024
Rozpoczynając działalność w branży fitness, kluczem do sukcesu jest odpowiednio przygotowany plan biznesowy. Dobrze opracowany pozwoli Ci zdefiniować cele i ścieżkę do ich osiągnięcia, przekonać potencjalnych inwestorów czy uzyskać kredyt.
Podejmuj świadome decyzje biznesowe zarządzając wynagrodzeniami i planując grafiki zajęć dzięki wskaźnikom rentowności zajęć fitness. Określ minimalną liczbę klientów potrzebnych do pokrycia kosztów operacyjnych oraz osiągnięcia zysku w swoim klubie
Odkryj fascynującą historię sukcesu pewnego klubu fitness. Poznaj praktyczne kroki, które zapewniły wzrost zysków i inne pozytywne zmiany, dające wszystkim wiele satysfakcji. Zainspiruj się, aby powtórzyć sukces w swoim biznesie!

7 sposobów na utrzymanie klienta klubu fitness

Wysoki wskaźnik retencji jest jednym z czynników sukcesu klubu fitness. Najlepsze kluby tracą maksymalnie 3% swoich klientów miesięcznie. Jak tego dokonać? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na utrzymanie klienta klubu fitness.

 

 

Dlaczego klienci rezygnują?

 

Utrata motywacji. Co w takiej sytuacji słyszysz najczęściej? „Nie mam czasu na treningi!”. Czas nie jest prawdziwym powodem rezygnacji. Klient rezygnuje, ponieważ cel już nie jest ważny, zapomniał, dlaczego trenuje albo znalazł inny sposób na zaspokojenie danej potrzeby.

 

Rozczarowanie. Rzeczywistość nijak się ma do oczekiwań klienta, złożonych przez Ciebie obietnic, więc najczęściej odchodzi od konkurencji. Mówisz: „Zrezygnował, ponieważ w innym klubie jest taniej”. Pieniądze, podobnie jak czas, nigdy nie są bezpośrednią, właściwą obiekcją i przyczyną odejścia. Klient uważa, że jest za drogo, ponieważ nie czuje wartości, jaką próbowałeś mu dostarczyć za pomocą swojej usługi. Nie widzi różnicy, więc po co ma przepłacać?

 

 

W jaki sposób w takim razie utrzymać klienta?

 

Wprowadź program lojalnościowy. Skuteczność takiego programu w motywowaniu klientów do treningów zależy od jego projektu, wartości oferowanych nagród oraz sposobu komunikacji i promocji. Jeśli program jest dobrze zaprojektowany i stanowi wartość dodaną dla klientów, może on rzeczywiście zwiększyć zaangażowanie w treningi i lojalność wobec danego klubu fitness. Program lojalnościowy stanowi jednak motywator zewnętrzny, który może być mniej skuteczny w porównaniu z motywacją wewnętrzną klienta. Motywacja wewnętrzna, oparta na osobistych wartościach, celach i przekonaniach, jest bardziej trwała i skuteczna w długoterminowym zaangażowaniu. Aby wzbudzić u klienta motywację wewnętrzną, istotne jest tworzenie środowiska, które wspiera rozwój osobisty i realizację indywidualnych celów. A to osiągniesz dzięki zastosowaniu się do poniższych punktów.

 

Twórz nawyki. Pomagaj klientom w zdefiniowaniu ich celów treningowych i wspieraj ich w realizacji tych celów. Personalizacja treningów i wsparcie w postępie może zwiększyć zaangażowanie. Kluczowe jest sprawienie, by podejmowanie aktywności stało się nawykiem, codzienną rutyną. Zastanów się, w jaki sposób możesz na to wpłynąć. „Onboardingiem” klienta, który ułatwi mu wejście w nasz świat? Możliwością ustalenia stałego harmonogramu treningów, śledzenia postępów i przypominaniem o celu?

 

Pozwalanie na autonomię: Zadbaj o to, by klienci mieli poczucie kontroli i możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. Dostarczanie opcji i elastyczności w planach treningowych może zwiększyć poczucie odpowiedzialności i zaangażowania.

 

Oferuj wsparcie i zadbaj o pozytywne środowisko: Buduj wspierającą atmosferę, w której klienci czują się docenieni i motywowani do osiągania sukcesów. Trenerzy i personel klubu powinni być dostępni do udzielania pomocy i wsparcia. Zadbaj, by takie wspierające środowisko stworzyć również online.

 

Podkreślaj korzyści zdrowotnych: Edukuj klientów na temat korzyści wynikających z regularnych treningów, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Zrozumienie, jak trening wpływa na samopoczucie i jakość życia, może zwiększyć motywację do regularnych treningów.

 

Wywiązuj się z obietnic. Oferujesz „opiekę trenerską”? Co to dokładnie znaczy dla Ciebie, a w jaki sposób tą deklarację rozumie klient? Czy zdajesz sobie sprawę, że obietnicą jest również wszystko, co zamieszczasz w komunikatach marketingowych? Czy ta idealna sylwetka z plakatu jest osiągalna? Czy klubowicze są tak samo uśmiechnięci, zadowoleni jak ci ze zdjęcia i ćwiczą w czystym, świetnie wyposażonym klubie? Nie zachęcam Cię, by posty na Facebooku zawierały informacje: „Istnieje prawdopodobieństwo, że schudniesz i zazwyczaj jest u nas posprzątane”. Zachęcam Cię do tego, by zadbać o każdy najdrobniejszy element składający się na doświadczenia klienta. Niech będą lepsze, niż złożone przez Ciebie obietnice.

 

Zarządzaj reklamacjami i opiniami: Bądź otwarty na opinie klientów i szybko reaguj na ich potrzeby oraz uwagi. Skuteczne rozwiązywanie problemów i uczciwa reakcja na reklamacje buduje zaufanie i pokazuje, że klient jest dla Ciebie ważny.

 

Powodzenia!

Marek Plutowski z siedzibą w Tczewie, przy ul. Obrońców Westerplatte 3/1 (83-110 Tczew). Obowiązek informacyjny przed połączeniem zgód na przetwarzanie danych: polityka prywatności >>  |  polityka cookies >>.

Odwiedź nasze

social media

Zapraszamy do kontaktu

Porozmawiajmy

o Twoich potrzebach

w promowaniu biznesu online!

 

Zapraszamy do pierwszego, niezobowiązującego kontaktu, podczas którego odpowiemy na nurtujące Cię pytania oraz poznamy się bliżej.

 

Dopiero po mailowym kontakcie zwrotnym z naszej strony podejmiesz decyzję o dalszej współpracy.

Napisz do nas na adres:

kontakt@colinmedia.eu

+48 507 612 873

Pon. - Pt. 8:00 - 16:00